WEB 016
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Gradonacelnik

Ići dole

Gradonacelnik Empty Gradonacelnik

Počalji  Admin Sre Apr 01, 2009 9:49 am

GRAD PRED BANKROTSTVOM ZBOG ADMINISTRACIJE, JUGpress

Novoizabrani gradonačelnik Leskovca Slobodan Kocić rekao je danas JUGpressu da je ovaj grad " bukvalno talac svoje gradske uprave, odnosno administracije."
On je rekao da "na budžetu grada živi 1.920 radnika" i dodao da "u taj broj ulaze radnici gradskih uprava, fondova, ustanova kulture i javnih i javno komunalnih preduzeća čija se plata subvencionira iz buđžeta".
"Van ove grupacije buđžetskih korisnika postoji još jedna grupacija, to su uglavnom javna komunalna preduzeća, gde otrpilike radi oko 600 radnika. Sve u svemu, što na buđžetu grada, što van toga ima oko 2.500 radnika. Sama ova činjenica guši svaku perspektivu razvoja Leskovca i moj klučni posao u budućem periodu biće na smanjenju broja radnika".
Kocić objašnjava da se, pri preuzimanju dužnosti gradonačelnika pribojavao koliki će dug zateći u gradskom budžetu.
"Ispalo je da je to marginalan problem u odnosu na ovo. Dug je negde oko milijardu dinara. Ali ja nemam nameru da kritikujem prethodne vlasti. Uglavnom se to gomila iz ranijih perioda".
Kocić upozorava da je ključni problem za grad "ovoliki broj radnika na budžetu, pogotovo u trenutku svetske ekonomske krize i njene reperkusije na Srbiju, pa tako i na Leskovac".
On kao drugi problem navodi to što još uvek nema nikakvih transfera iz republike u gradski budžet.
"Tu je i najava da će se smanjiti republički transfer za nekih 20 posto, što u našem slučaju znači oko dvanaest miliona dinara manje u budžetu, što je za Leskovac ogromna cifra. Jednostavno, svi ti podaci ukazuju da je grad pred bankrotom".
Novi gradonačelnik kaže da "nije u stanju da isplati plate već čeka sredstva iz transfera da bi mogao da prikupi osamnaest miliona dinara za isplatu akontacija".
Kocić objašnjava da je štednja, koju je najavio u svoj ekspolzeu, već počela da se primenjuje.
"Ukinuo sam radna mesta zamenika načelnika gradskih uprava, smanjio broj pomoćnika gradonačelnika sa pet na dva, raspisana je licitacija za prodaju automobila gradonačelnika, bukvalno je ukinuta reprezentacija, rigorozna je kontrola trošenja bonova za gorivo, potrošnog materijala i svega ostalog, ali uzalud. Punjenje buđžeta je katastrofalno.
Projekcija buđžeta na mesečnom nivou je 170 miliona dinara, u grad u buđžet realno uđe 120 miliona, a od toga ide 90 miliona na plate. .onda se postavlja realno pitanje, gde su tu škole, gde je Dom zdravlja, gde su vrtići, a da ne pominjem ključnu stvar koja stvara pretpostavke za razvoj grada, a to je Direkcija za urbanizam i izgradnju, na asfaltiranje ulica, na infrastukturu. O tome možemo samo da sanjamo".
Kocić kaže da sama gradska uprava trenutno zapošljava blizu 700 ljudi.
"Standardi EU govore da grad naše veličine treba da ima oko 165 ljudi. Ja bih bio prezadovoljan ako bi u prvoj godini tu cifru doveli na 400 zaposlenih. Ipak, mislim da je ovo optimistička vizija", objašnjava Kocić.
JUGpress

Admin
Admin

Broj poruka : 64
Datum upisa : 01.04.2009

https://web016.serbianforum.info

Nazad na vrh Ići dole

Gradonacelnik Empty Re: Gradonacelnik

Počalji  Admin Čet Apr 02, 2009 5:28 pm

GLOMAZNA ADMINISTRACIJA I EKONOMSKI RAZVOJ, JUGpress

Leskovačka lokalna uprava je glomazna i neefikasna, pojava je prisutna godinama unazad. Dodatna i u poslednji čas pred promenu vlasti, zapošljavanja kako u gradskoj upravi tako i u fondovima, izgleda da su definitivno urušila dosadašnju kakvu-takvu konstrukciju.
Novi gradonačelnik Slobodan Kocić najavljuje restrikciji i neophodnost smanjenja broja zaposlenih koji platu primaju iz budžeta, to jest od poreza gradjana Leskovca.
JUGpress- Smanjenje broja zaposlenih u gardskoj upravi I preduzećima koja se finansiraju iz budžeta ističete kao prioritet . Da li ima zainteresovanih za ponudjeni socijalni program?
KOCIĆ- Pre par dana smo imali vrlo kvalitetne razgovore sa sindikatom radnika uprave. I sami radnici imaju puno nepoznanica pa smo razjasnili neke stvari. Kontatktirali smo odmah i ministra nakon sastanka da razjasnimo neke nedoumice, u smislu da li te pare moraju da se koriste za otvaranje sopstvenog biznisa i tu smo neke nedoumice otklonili.
Očekujem da se ovih dana, do 8. aprila kada potpisujem taj ugovor oo racionalizaciji u Beogradu, bar 50 ljudi prijavi. Ta mera se odnosi samo na radnike gradske uprave. Ono što me raduje kod tog osmog aprila je što će sam taj čin potpisivanja značiti zabranu svakog daljeg zapošljavanja po automatizmu. Dakle, samo možemo da idemo u taj povratni proces smanjenja broja radnika i rasterećenje buđžeta za neke razvojne stvari.
JUGpress-Da li je uslov za dobijanje novca iz socijalnog programa taj da mora biti uložen u otvaranje novog radnog mesta?
KOCIĆ-Sindikati su imali pitanje da li se, recimo, sa tim parama može krenuti sa nekim biznisom u poljoprivredi. Naravno da može. Mislim da je , čak , veoma značajno da radimo na razvoju sela I poljoprivrede. Leskovac opstaje samo zahvaljujući snažnim selima u kojima su ljudi u stanju i sami da, radeći od ujutru do kasno u noć, proizvedu hranu koju posle iznose na piace u Leskovcu , Beogradu ili nekom drugom grdau. To je jako važno I mi već imamo, u tom smislu, razgovore sa Ministrstvom poljoprivrede jer stvarno želimo da učinimo sve što možemo na razvoju sela
Mislim da ova mera odlaska kroz socijalne programe zabranjuje povratak na radu najmanje pet godina u neku buđžetsku ustanovu, gradsku ili republičku, i to je sasvim u redu.
JUGpress-U ekspozeu ,prilikom izbora za gradonačelnika, najavili ste I ukidanje nekih fondova I preduzeća.
KOCIĆ-Mi imamo nekoliko institucija koje su već paralelne sa postojećim ili su ideje za njihovo formiranje u vreme kada su bile formirane bile dobre ali ih je vreme jednostavno pregazilo. Na primer, gradski Fond za razvoj koji danas upošljava 40 ljudi planiramo da preregistrujemo i transformišemo u Lokalnu agenciju za ekonomski razvoj i svedemo broj radnika na desetak. Zatim, Fond za podsticaj razvoja poljoprivrede planiramo da ugasimo. Pri tom ne želim da iko pomisli da poljoprivreda nije prioritet ove lokalne vlasti, već naprotiv. Ovde se čisto radi o usklađivanju sa zakonom. Fond za poljoprivredu bi ugasili a podigli ga na nivo gradske Uprave za razvoj sela i poljoprivrede. Pri tom bi radnike u Fondu od 35 smanjili na 15 i njih bi prebacili u novoformiranu upravu. Dakle, postižemo dva dobra efekta ovakvim potezima. A što se usklađivanja sa zakonom tiče, Ministarstvo za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu ima svoje uslove kako da lokalni fondovi sarađuju sa ministarstvom. Dakle, u okviru te uprave bi postojao Upravni odbor fonda za razvoj poljoprivrede, što je kompitabilno sa postojećim zakonodavstvom. Ja imam najavu da će resorni Ministar za poljoprivredu, koga očekujem u Leskovcu 21. aprila, ukoliko sve uradimo do tada i uskladimo naše lokalne propise sa republičkim zakonodavstvom,najaviti da postajemo i i partneri ministarstva.
Agencija za solidarnu stambenu izgradnju će biti ugašena, Regionalni garancijski fond će ,najverovatnije, biti preregistrovan u Gradski garancijski fond uz, naravno, smanjenje broja radnika. Parking servis ide u stečaj, ali ćemo svakako formirati preduzeće koje će se baviti tom delatnošću. Moja pozicija prema formiranju novog preduzeća biće privatno i javno partnerstvo.
JUGpress- Koji su prioriteti u ekonomskom razvoju? Veliki broj zaposlenih u upravi I budžetskim preduzećima je, možda, I zato što su to bila jedina mesta gde je mogao da se nadje posao u Leskovcu?
KOCIĆ-Smanjenje broja radnika u upravi omogućava više sredstava za razvoj infrastukture grada, što je ključna pretpostavka za ekonomski razvoj. Da opremimo industijske zone, da napravimo dobre puteve... Investitora u Leskovcu će biti, to vam garantujem i to pre svega u oblasti poljoprivrede. Ovih dana upravo finalizujem razgovore sa gospodinom Maurom Kaprom koji planira da ovde podigne objekat koji će proizvoditi finalne proizvode od voća i povrća. Radi se o prelivima od voća i povrća. Tržište su mu eksluzivni restorani širom Italije i zapadne Evrope. Neće on zapošljavati veliki broj radnika u tom svom pogonu, ali će za sebe vezivati veliki broj kooperanata, a naši poljoprivrednici će naučiti kako da proizvode po standardima EU. JUGpress- Da bi se privukle investiciji potrebne su efikasne službe koje će biti u stanju da brzo reše pitanje dozvola I ostalih neophodnih papira. Leskovac to nema. KOCIĆ- Povećanje efikasnosti lokalne uprave i pojednostavljenje procedura je veoma važno. U Leskovcu se pominje uglavnom cifra od 20.000 nezaposlenih. Činjenica je da je leskovačka privreda bukvalno propala. Radi svega nekoliko firmi i malo ima proizvođačkih firmi a dosta trgovina. I takva struktura mi se ne sviđa. Po mom mišljenju ključni stabilizator, i socijalni i ekonomski, je naše selo. I ja sam čovek sa sela i znam koliko vredno rade moji seljaci- ustaju u dva, tri, četiri ujutru i navodnjavaju ono što su zasadili u plastenicima. To je komparativna prednost i sreća Leskovca što ima jako selo i jako zaleđe.I Koridor deset preseca našu opštinu nekih 50km. Ja se nadam da ćemo u budućnosti znati da koristimo i njegove prednosti.
JUGpress-Zbog ovoga će Vas napadati oni koji okolna sela I njihove stanovnike, seljake, kako vole da ih zovu, optužuju za sve loše stvari u Leskovcu.
KOCIĆ- Moj polazni stav je bio da grad treba da ostane ovakav kakav je, sa eventualno optinama u okviru grada, i ne bi se odricao zaleđa. Zašto bih se odricao Porečja, Barja ili Grdelice, Pečenjevca ? Ima stavova i o samostalnim opštinama. Ja samo pitam te ljude da li će biti sposobni da vode te opštine na jedan racionalan i efikasan način. Ipak, narod je taj koji će tu dati završnu reč.
JUGpress-Otvaranje tekstilne fabrike “Kloting” je najavljivano kao velika šansa za razvoj Leksovca I zapošljavanje ljudi. Tamo ima ozbiljnih problema I postavlja se pitanje da li će ona uopšte da radi.
KOCIĆ- U Klotingu je od početka krenulo traljavo. Leskovac je važio za ogromni rezervoar radne snage, pogotovu u tekstilnoj industtriji. Međutim, ispostavilo se da nije tako. Ja pretpostavljam da sa diplomom tekstilne škole ima preko hiljadu radnica. Ali, svedok sam, kada su saradnici gospodina Kostata bukvalno po selima tražili radnice. Nije ih bilo. Pa se sada pitam gde su i gde je ta nezapošljena radna snaga. Treba biti iskren i otvoren. Malo smo zaboravili da radimo. I prošlo je vreme samoupravljanja. A ono što ću ja uvek zastupati je i to da za rad radnik mora da bude i plaćen. Druga strana problema u Klotingu je svetska ekonomska kriza. Tržište gospodina Kostasa je Velika Britanija koje je jako pogođeno svetskom krizom. Siguran sam da i to ima efekata na njegovo ponašanje. On je puno uložio ovde i nije pobegao iz Leskovca. Mislim da je uzeo predah za sebe. Znam da će se vratiti za nekoliko meseci, ali sa manjim brojem radnika i to će biti vitalan pogon, ali ovog puta u svojoj hali u „Zevelonu“, a „Inkol“ ćemo osloboditi za nekog našeg lokalnog investitora.
JUGpress
http://web016.blogspot.com/

Admin
Admin

Broj poruka : 64
Datum upisa : 01.04.2009

https://web016.serbianforum.info

Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu